سؤالات متداول

میکروپیگمنتیشن یا آرایش دائم یا زیبایی دائم، نوعی تاتو است که با استفاده از دستگاه، سوزن­ها و رنگ­های استریل و بهداشتی به منظور زیبایی، متعادل سازی، تغییر و ترمیم ابروها، خط چشم و لب ها انجام می شود. واژه «دائم» در اینجا نسبی است و به معنای همیشگی و مادام العمر بودن نیست، از این رو، میکروپیگمنتیشن نسبت به آرایش معمولی و روش های آرایشی نیمه دائم همچون میکروبلیدینگ، روشی دائم اطلاق می شود. به طور متوسط، میزان ماندگاری این روش یک تا چند سال است.
مکانیسم تکنیک میکروپیگمنتیشن به این صورت است که با استفاده از یک ابزار قلم مانند که مجهز به یک سوزن بسیار نازک و استریل است، پوست محل مورد نظر با سرعت حدود 10000 سوراخ در دقیقه سوراخ شده و در هر بار سوراخ شدن، رنگ دلخواه توسط سوزن در لایه درم پوست تزریق می شود. قبل از انجام میکروپیگمنتیشن، پوست ناحیه مورد نظر به صورت موضعی بی حس می شود. نتیجه این عمل بلافاصله قابل مشاهده است.

قبل از شروع فرایند آرایش دائمی، متخصص (پیگمنتور) یک جفت دستکش جراحی مخصوص پوشیده و پوست متقاضی را دقیق معاینه می‌کند تا مطمئن شود هیچ بریدگی، خراش و یا هر ضایعه پوستی دیگری در پوست او وجود نداشته باشد. سپس ماده بی حسی را روی موضع قرار می دهد و تا زمان اثر کردن آن، لوزام و تجهیزات کار از جمله رنگ مورد نظر را آماده می کند. در ادامه ماده بی حسی پاک و ناحیه مورد نظر با الکل ضدعفونی می‌شود و پس از ترسیم طرح مورد نظر و دلخواه متقاضی با مداد طراحی و کسب رضایت او کار آغاز می گردد.

متخصص دستگاه را با یک دست خود ثابت نگه می‌دارد و آن را بر روی ناحیه مد نظر با دقت هدایت و طرح مورد نظر را ایجاد می‌کند. این قسمت که اصلی ترین بخش فرایند میکروپیگمنتیشن است، حدود یک تا یک و نیم ساعت طول می‌کشد. هنگامی که کار متخصص به پایان رسید، ناحیه مورد نظر با آب و اسپری ضد عفونی کننده تمیز و یک لایه پماد آنتی بیوتیک بر روی ناحیه قرار داده می‌شود. در پایان، دستورالعمل‌های خاصی در مورد مراقبت های بعد از آرایش دائم به متقاضی ارائه می شود و وقت مراجعه بعدی جهت جلسه ترمیم تعیین می گردد.

نمی‌توان گفت این فرایند بدون درد است اما با استفاده از بی‌حس‌کننده‌های موضعی می‌توان به سطح قابل‌قبولی از بی حسی و بی دردی رسید. بی حسی ­های موضعی جدیدی به ویژه برای آرایش دائم ابرو، خط چشم و لب ساخته شده است. این پمادها و ژل­ها قبل و حین کار به ناحیه مورد نظر مالیده می­شوند. چون اثر بی حس کننده­ها در پایان کار از بین می­رود استفاده از یخ، ناحیه را بسیار تسکین می­دهد.
آرایش دائم را نمی­توان به طور کامل جایگزین استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی کرد. چون رنگ داخل پوست شما قرار گرفته نه روی آن. این تکنیک باعث می­شود پوست شما ظاهری طبیعی تر و متعادل تر داشته باشد. بنابراین هر گاه تمایل داشته باشید می­توانید آرایش بیشتری مطابق با میل خود انجام دهید.
آرایش دائم نیاز به دوره بهبودی خاصی ندارد و بر حسب مورد می‌توان بلافاصله پس از درمان میکروپیگمنتیشن، به فعالیت‌های عادی پرداخت. هر چند ممکن است ناحیه تحت درمان، برای یک یا دو روز کمی متورم یا قرمز شود. معمولاً نواحی تحت درمان در عرض یک هفته یا بیشتر، لایه‌برداری و روشن می‌شوند و رنگ‌دانه‌ها نسبت به روز اول طبیعی‌تر به نظر می رسند.
آرایش دائم با گذشت زمان محو می شود و درجه ماندگاری آن به دلیل منحصر به فرد بودن ویژگی ها و سبک زندگی افراد، از شخصی به شخص دیگر متغیر است. عوامل بسیاری همچون نوع پوست و نحوه مراقبت از آن، سن، مقدار و نوع پیگمنت­های استفاده شده، مصرف دارو، قرارگرفتن در معرض آفتاب، استعمال دخانیات، هورمون­ها، عمق سوزن به کار رفته و غیره در میزان ماندگاری آرایش دائم تأثیر گذار است. به طور متوسط میزان ماندگاری میکروپیگمنتیشن یک تا چند سال می باشد. به همین دلیل به مشتریان توصیه می شود که 12 تا 18 ماه بعد از انجام میکروپیگمنتیشن، جهت نوسازی و تجدید آرایش دائم خود مجدداً به مرکز مراجعه نمایند.
خیر، تمامی روندها صرف نظر از ناحیه پیگمنت شده در دو جلسه انجام می شوند. در جلسه اول پیگمنت ها در داخل پوست کاشته می شوند و یک تا سه ماه بعد، یک جلسه ترمیمی جهت تجدید آرایش دائم و اصلاح ایرادهای احتمالی اجرا می گردد. جلسه ترمیمی رایگان است و هیچ هزینه ای در بر نخواهد داشت.
بله، با رعایت اصول ایمنی ضمن کار می توان در جهت پیشگیری وکنترل عفونت و جلوگیری از انتقال بیماری ها اقدام کرد و یک فرایند آرایشی دائم بی خطر را تجربه کرد. برای این منظور، پیگمنتور باید آموزش ها و مهارت های لازم را در این زمینه کسب نموده باشد و با استفاده از دستگاه های ایمن ضد عفونی شده، رنگ های استریل زیست سازگار، سوزن ها و کارتریج های یک بار مصرف استریل، حداکثر تلاش خود را در جهت پیشگیری و کنترل عفونت به عمل آورد. بدون شک در صورت عدم رعایت اصول ایمنی و بهداشتی، سلامت پیگمنتور و افراد متقاضی با مخاطره جدی مواجه خواهد شد.

میکروبلیدینگ در مقایسه با میکروپیگمنتیشن، یک شیوه آرایشی نیمه دائم برای ابروها محسوب می شود که در دو یا سه سال گذشته متداول شده است. بر خلاف میکروپیگمنتیشن که با یک دستگاه خاص اجرا می شود، در این شیوه برای کاشت رنگ دانه ها به داخل پوست از یک قلم ساده که شامل یک سوزن ثابت نازک و بدون حرکت است، استفاده می شود. ایجاد خطوط مویی نازک و موج دار با قلم میکروبلیدینگ نسبت به دستگاه میکروپیگمنتیشن آسان تر است، بنابراین هاشورها و خطوط مویی ایجاد شده به فرم طبیعی موهای ابرو نزدیکتر می باشد و جلوه زیباتر و طبیعی تری ایجاد می نماید.

در روش میکروبلیدینگ، خراش های ایجاد شده نسبت به میکروپیگمنتیشن سطحی تر است (افزایش عمق منجر به افزایش خونریزی می گردد)، لذا ماندگاری رنگ در این تکنیک کمتر از میکروپیگمنتیشن است و در نتیجه رنگ و مدل ابرو با توجه به سلیقه مشتری و مد قابل تغییر می باشد. ماندگاری رنگ در این شیوه شش ماه تا دو سال است.

در تمامی روندهای آرایش دائم از پمادها و بی حسی های موضعی استفاده می شود. در این رابطه اگر متقاضی به مواد خاصی نظیر لیدوکائین آلرژی داشته باشد، ممکن است در معرض خط قرار گیرد. با این وجود، اکثر متقاضیان میکروپیگمنتیشن این موضوع را می دانند و اگر در تجربیات گذشته مثلاً هنگام دندانپزشکی نسبت به این مواد واکنش هایی داشته اند، باید از طریق تکمیل فرم سابقه پزشکی به پیگمنتور خود اطلاع دهند.

علاوه بر مورد فوق، آرایش دائم ممکن است عوارضی همچون تورم و قرمزی خفیف، آلرژی به رنگدانه­ها، تشکیل اسکارها، ایجاد ضایعات التهابی (گرانولوما) و کلوئیدها (برآمدگي­هایی که‌‌ در محل‌التيام‌ زخم‌ پديد مي‌آيد)، ترک خوردگی و پوسته پوسته شدن پوست، تاول و عفونت­های موضعی ایجاد کند. البته جای نگرانی نیست و با رعایت یک سری اصول ایمنی و بهداشتی از طرف پیگمنتور و متقاضی حین و پس از اجرای فرایند میکروپیگمنتیشن، اغلب این عوارض قابل کنترل و پیشگیری می باشد.

در پایان جلسه میکروپیگمنتیشن یک برگه آموزشی به شما داده می شود که حاوی اطلاعات مهمی در رابطه با مراقبت ها و اقدامات ضروری پس از انجام میکروپیگمنتیشن است. بی شک موفقیت آمیز بودن روند آرایش دائم شما منوط به رعایت این دستورالعمل ها می باشد. بخشی از مهمترین دستورالعمل های مراقبتی آرایش دائم و نیمه دائم عبارتند از:

 • برای یک هفته تا ده روز ناحیه تحت درمان را خشک نگه دارید.
 • هنگامی که پوسته پوسته شدن موضع شروع شد، به پوست دست نزنید و پوسته ها را جدا نکنید.
 • از آرایش کردن و اعمال کرم لایه بردار رتین آ و اسیدهای گلیکولیک روی ناحیه پیگمنت شده خودداری کنید.
 • ناحیه پیگمنت شده را با انگشتان لمس نکنید. همچنین از کرم­ های ضد آفتاب، آفتاب مستقیم، حمام آفتاب بپرهیزید.
 • از شنا کردن، سونا و حمام­ های بخار اجتناب نمایید.
 • برای جلوگیری از عفونت، در هفته اول پس از میکروپیگمنتیشن از هر عملی که موجب تعریق شدید شود، بپرهیزید.

بسته به ناحیه تحت درمان، تکنسین و هر مورد فردی، جلسات میکروپیگمنتیشن بین دو تا سه ساعت به طول می انجامد. معمولاً جلسات ترمیمی به وقت کمتری نیاز دارند.
این تکنیک تقریباً برای هر سنی قابل اجرا است. با این وجود، افراد زیر 18 سال، اجازه استفاده از این خدمات را ندارند.
نتیجه این عمل بلافاصله قابل مشاهده است. اگر چه نتیجه نهایی پس از 3 هفته قابل روئیت است. در ابتدا، نتایج آرایش دائم ممکن است تیره تر از حالت نهایی به نظر برسد. این موضوع به دلیل باقی ماندن رنگ در خارجی ترین لایه­های اپیدرمال پوست است. رنگ، ظرف چند روز حین فرایند درمان روشن تر و ملایم تر می­گردد، چون لایه­های بالایی اپیدرم، پوسته پوسته می­شوند و می ریزند و سلول­های اپیدرمال جدید جایگزین آنها می­شوند. بنابراین پس از 3 تا 4 هفته تقریباً 30 تا 40 درصد رنگ محو می گردد.

 • کم وزن هستند.
 • بدون لرزش یا لرزش کمی دارند.
 • بخش هندپیس آنها ارگونومیک است.
 • صدای کمی دارند.
 • سرعت آنها قابل تنظیم است.
 • عمق نفوذ سوزن به دقت قابل تنظیم است.
 • اجزاء آن به گونه ساخته شده اند که می توان آنها را استریل و ضد عفونی کرد.
 • کمترین آسیب را به پوست وارد می کنند.
 • امكان برگشت پیگمنت و مایعات به داخل دستگاه و در نتیجه آلودگی اجزاء آن وجود ندارد.
یکی از مزیت های تکنیک میکروپیگمنتیشن استفاده از رنگ های بهداشتی و استاندارد است. این رنگ ها با فیزیولوژی بدن انسان سازگار هستند، در نتیجه عوارض آلرژیک و حساسیت ندارند اما به دلیل استفاده از مواد زیست سازگار و غیر سمی در مقایسه با رنگ هایی که در آنها از فلزات سنگین چون سرب استفاده شده است، ماندگاری کمتری دارند. البته توجه داشته باشید ماندگاری بالای رنگ های غیر استاندارد نه تنها مزیتی محسوب نمی شود بلکه نشان دهنده احتمال آسیب زایی آن رنگ ها خواهد بود. رنگ های آرایش دائم مخلوطی از پیگمنت ها (رنگ دانه ها) و رقیق کننده های مشخص برای ورود به پوست می باشند. پیگمنت های این رنگ ها از نظر شیمیایی به دو دسته پیگمنت های معدنی یا غیر ارگانیگ و پیگمنت های آلی سنتتیک طبقه بندی می شوند.

 • روز انجام آرایش دائم از ورزش و تمرین کردن خودداری کنید.
 • با صورت های برنزه شده مراجعه نکنید.
 • برای 24 ساعت قبل از انجام آرایش دائم از مصرف آسپرین، نیاسین، ویتامین E و ایبوپروفن خودداری کنید.
 • در روز انجام آرایش دائم از مصرف الکل و کافئین خودداری کنید.
 • برای آرایش دائم ابروها، در صورت امکان از اپیلاسیون، الکترولیز و رنگ کردن ابروهای خود برای دو هفته قبل از انجام میکروپیگمنتیشن اجتناب کنید.
 • برای میکروپیگمنتیشن خط چشم، از مصرف محرک های رشدی نظیر لاتیس (محلول پرپشت کننده مژه)، رپیدلش یا رویتالش برای حداقل یک هفته قبل و یک هفته بعد از انجام میکروپیگمنتیشن اجتناب کنید.
 • در مورد آرایش دائم لب ها، اگر سابقه تبخال دارید، باید به پزشک مراجعه کنید. بسیاری از پزشکان دوازده کپسول 500 میلی گرمی والترکس را برای حداقل چهار روز قبل و پس از انجام میکروپیگمنتیشن تجویز می کنند.
بله، تجربه نشان داده که لیزر درمانی رنگ پیگمنت ها را تیره یا مشکی می کند. همچنین گزارش هایی وجود دارد که حاکی از آن است افرادی که آرایش دائم داشته اند هنگام تصویر برداری با استفاده از MRI، در ناحیه کاشت پیگمنت ها درد و سوزشی را تجربه کرده اند. در مورد سایر روندها هنگام مراجعه، توضیحات لازم ارائه می شود.

 

توجه   چنانچه پس از مطالعه موارد فوق، پاسخ سؤالات خود را نیافتید، آنها را از طریق فرم تماس با ما مطرح نمائید.

نمونه کارها

ارتباط با ما

آدرس آدرس: تهران، فلکه دوم صادقیه، بلوار فردوس شرقی، بعد از سلیمی جهرمی، جنب باشگاه ورزشی مخابرات، پلاک 192، طبقه سوم، واحد 6
تلفن تلفن: 02144092575
موبایل موبایل: 09194070698 و 09111357750
ایمیل ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اینستاگرام اینستاگرام: banoo_micropigmentation
تلگرام تلگرام: banoo_micropigmentation@

پیوندهای مهم

انجمن متخصصان آرایش دائم آکادمی آمریکایی میکروپیگمنتیشن
کمپانی بیوتاچ، تولید کننده تجهیزات آرایش دائم کمپانی آمیا، تولید کننده تجهیزات آرایش دائم
 صفحه آرایش دائم یا میکروپیگمنتیشن در ویکی پدیا مجله بین المللی آرایش دائم